Galápagos. Päevareis Bartolomé saarele

1. oktoobril tegime väljasõidu Bartolomé saarele. Selle saare näitel on hea rääkida ühest probleemist, millega Galápagose ametivõimud peavad rinda pistma: massiturismist tingitud keskkonna kahjustused. Bartolomé saar on üks nendest kohtadest, millele lubatakse nüüd palju vähem turiste kui enne, sest saare õrn ökosüsteem hakkas hävinema. Iga päev saabub siia maksimaalselt 3 tuuri, kus igaühes võib olla maksimaalselt 16 inimest. Sellele lisanduvad mõned kümned kruiisituristid, kellele on eraldatud teine kellaaeg. Seda pole palju, kui arvestada meie giidi väidet, et terve Santa Cruzi saare peale (just siit algavad tuurid Bartolomé saarele) on majutuskohtades 7000 voodit. Olime niisiis õnnelikud, et meil õnnestus end sellele tuurile kirja panna. Meie grupis oli veel inimesi Ecuadorist, Saksamaalt, Prantsusmaalt, Kanadast ja Iisraelist. Giid oli pisut vanem härra, eesnimega Jaime.

Sama palju kui ookean ja ümbritsevad saared pakkus mulle huvi laevasõit ise. Istusin laevaninal ja nautisin lainete loksumist. Sel ajal, kui mina jutuhoos oli, hoidis Sigrid silmi lahti üladekil.

IMG_2036

Laevaninal istudes sattusin jutuotsale ühe iisraeli noormehega, kes oli ametilt materjaliteadlane. Eestit ta teadis eelkõige “meie ilusa pealinna” Tallinna ja venemeelse elanikkonnaga eksisteeriva konflikti kaudu. Muuseas, kui tuleb välja meie eesti päritolu, siis üks sagedasemaid küsimusi, mida erinevates vestlustes kuuleme, puudutabki just eestlaste ja venelaste omavahelisi suhteid.

Üpris kiirelt jõudsime esimese vahepeatuseni, milleks oli saar nimega Daphne Major. Selle võrdlemisi väikese saare veepealne tipp meenutas kujult vulkaanikoonuse ülemist otsa ja seda ta õigupoolest oligi.

IMG_2113

Saare taimestik oli vaene, ent see-eest võisime näha hulganisti linde. Meie silme ette jäid muuhulgas kajakad, suulad, fregattlinnud ja tormipääsud.

IMG_2033

Tõeline maiuspala oli aga vasarhai, kelle selja- ja sabauim turritasid saare ligidal veest välja. Ega me rohkemat temast ei näinudki ja seda, et tegemist oi just vasarhaiga, ütles meile giid.

IMG_2041
Leia pildilt hai selja- ja sabauim!

Minu jaoks oli see kohtumine – olgu see nii napp, kui tahes – sedavõrd suur elamus, et terve järgneva pika loksumise Bartolomé saarele veetsin kui unes. Vaatasin laevaninast uudishimuliku pilguga kaugele ookeanile. Paraku ühegi vaala, delfiini või rai nägemisega meid sellel ega ka järgnevatel lõikudel ei õnnistatud.

Bartolomé saarele minnakse, et näha kuulsat Galápagose saarte vulkaanilist maastikku selle parimas väljendusviisis. Üks saarte tuntumaid postkaardivaateid pärineb just siit ühe mäe otsast. Vaatel annab tooni omapärase kujuga Pinnacle Rock, mille tekkimislugu on iseäralik. Tegu pidavat olema tuhamäega, mis tekkis veealuse vulkaanipurske tagajärjel. Tänu sellele, et see protsess oli just veealune, jäi tuhk kompaktsena kokku ning tõuseb nüüd teravatipulise obeliskina ookeanist välja. Mis meie tänasel käigul piltpostkaardist puudu jäi, oli ilus ilm.

Bartolomé saarelt liikusime edasi ühte vaiksesse Santiago saare randa, kus meil oli ette nähtud tunnike jalutamiseks ja snorgeldamiseks. Ühelt saarelt teisele liikudes nägime ühel kaljunukil Galápagose pingviine, õigupoolest minul õnnestus näha vaid üht pingviini. Sain meie giidist aru, et pingviinide nägemine sellel kellaajal on rohkem õnneasi, sest tavaliselt on nad ennelõunal vees sukeldumas.

Santiago saare liivarannal endal meil just palju teha ei olnud. Kohe ranna tagant algas küll omapärane vulkaaniline maastik, kuid seal olid lühikeste vahemaade tagant püsti pandud tokid ja meie võisime kõndida vaid kolmanda tokini.

IMG_2101

Alternatiiv snorgeldamise näol polnud sugugi halb, kuigi külm vesi mõjus esialgu pisut ehmatavalt. Vees olles nägime eelkõige kalu, lisaks jäid mulle silma mõned meritähed.

Pärast snorgeldamist sõime lõuna ja seejärel algas tugevasti kõigutav tagasitee. Suurema elamuse nimel istusin ülemisele dekile kapteni juurde. Muidugi istus sees ka lootus mõnda põnevat ookeaniasukat näha. Ainus suurem loom, keda järgneva paari tunni jooksul näha, oli siiski “vaid” merilõvi. Kokkuvõttes jäime siiski oma päevareisiga rahule.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: